Przejdź do treści

SOS Cagarros 2018. Ratujemy życie!

Cagarros [wym. kagarusz] to niezwykłe, chronione ptaki, zagrożone wyginięciem. Pierwszy okres godowy zaczynają dopiero w 7 roku życia. Co roku przylatują na tę samą wyspę, do tego samego gniazda, by wychować 1 młode.

Po 3 miesiącach ptak zostaje sam w gnieździe i kierując się instynktem próbuje sił w pierwszych lotach, by zdobyć pożywienie. Kolejne 7 do 9 lat spędzi nad oceanem, jednak zanim tam dotrze, musi pokonać dezorientujące go światła latarni przybrzeżnych, a do tego potrzebuje pomocnych ludzkich dłoni.

Nasz pierwszy Cagarro odnaleziony nad brzegiem oceanu, w Faial da Terra, niedaleko portu.

Na pomoc!

Kolejny wieczór, kolejny patrol. Przeczesujemy wzrokiem wielkie kamienie przy oceanie, starając się odróżnić ich teksturę od miękkiego ciała cagarro. Wiemy już, że nie każdy ptak ma na tyle sił, żeby można było zauważyć rozpaczliwy trzepot skrzydeł. Zdarza się, że siedzi już bez ruchu, mimo że za chwilę zatopią go napierające fale przypływu. Dlatego trasa wzdłuż brzegu jest priorytetem i zawsze towarzyszy jej napięcie walki z czasem.

Idziemy, chroniąc oczy przed oślepiającym blaskiem latarni. Młode ptaki, które po raz pierwszy próbują wylecieć w stronę oceanu, tego nie potrafią. Próbują się kierować światłem gwiazd, które niestety stają się dla nich niewidoczne przy brzegu, pełnym latarni. Zmęczone i zdezorientowane, nie wiedzą gdzie się udać. Znajdujemy je wzdłuż całej drogi, a nawet w uliczce przy kościele i dalej.

Do dziś uratowaliśmy 12 młodych ptaków,
które udało się ocalić i uwolnić rankiem,
by wróciły na swoją drogę – ku oceanowi.

🙂

Andreia Festa Amaral z Portugalskiego Towarzystwa Badań nad Ptakami, która wspierała nas swoją wiedzą i doświadczeniem.
Chwila uwolnienia:)

Jak pomagamy małym Cagarro.

Młodego, przycupniętego gdzieś cagarro, nakrywa się jednym ruchem kocykiem i umieszcza w kartonie z otworkami, umożliwiającymi oddychanie. Przechowuje się go w cichym, ciemnym miejscu przez noc i rano wypuszcza nad oceanem, gdzie bez przeszkód może spróbować swoich nowych sił – wzbić się w niebo lub zanurkować w poszukiwaniu ryb.

Za pół roku, kiedy usłyszymy charakterystyczny dźwięk, wydawany przez cagarro, dźwięk, który wywołuje uczucie szczęścia i uśmiech na twarzy, będziemy cieszyć się obecnością “naszych” 12 uratowanych ptaków. To jedna z wielu zaskakujących przygód, które przyniosło nam życie na wyspie na środku oceanu.

Posłuchaj Cagarros (od 25 sekundy).

Strona Portugalskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: http://www.spea.pt/pt/

Zobacz film z ratowania Cagarros.

Trzech Muszkieterów:)


DLA DZIECI


Zainspirowani rozmowami z naszymi przyjaciółmi na wyspie,
mamy dla Ciebie kolejny prezent.

Wszyscy jesteśmy jak Cagarros. Przychodzimy na świat od samego początku bombardowani bodźcami, które nas dezorientują, sprawiają, że tracimy instynkt, poczucie własnego kursu. W końcu przycupnięci gdzieś w kącie cywilizacyjnego pędu, próbujemy przetrwać i nigdy nie docieramy do oceanu pełni możliwości. Część za nas, “nadwrażliwych”, traci życie w kamieniach destrukcji, problemów psychicznych i emocjonalnych.

Czasem spotykamy pomocnych ludzi, którzy pomagają nam odzyskać wiarę w siebie, przypomnieć sobie swoją drogę i cel. Dzięki temu regenerujemy się i wzlatujemy ponad ocean życia.

Nasze dzieci są jak cagarros. Możemy dać im bezpieczne schronienie w tym szalonym świecie, by dać tyle miłości i uwagi, żeby silne wzbiły się ponad zgiełk i żyły własnym, prawdziwym życiem. I jest to warte każdego wysiłku.

Andreia wie, że dobre uczynki napędzają nas prawdziwą radością życia:)

Jeśli czujesz, że Twojemu dziecku jest trudno odnaleźć się w tym świecie, możesz wesprzeć je, zgłaszając jego udział w dowolnej sesji, jako osoby towarzyszącej, bezpłatnie. Zobacz kalendarz.

Napędzają nas dobre rzeczy!

Od wielu lat przeznaczamy wszystkie nasze środki, cały nasz czas i siły by robić, to co robimy. Będziemy kontynuować naszą pracę, bo każdy uratowane zwierzę, każde silniejsze dziecko i każdy dorosły, który odzyskuje siły i władzę nad swoim życiem, czyni ten świat lepszym!




Pierwszą z trzech części reportaży z roku 2019 przeczytasz tutaj.


Stacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę!

 

Udostępnij znajomym:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.