Berimbau – instrument do rezonansu z polem harmonicznym.

Berimbau – instrument do rezonansu z polem harmonicznym.

Kilka dni temu pojawiło się moje pierwsze Berimbau – instrument który wykonał dla mnie mój przyjaciel, Ricardo Nika Silva z Porto Formoso na wyspie São Miguel. Nauka gry na tym instrumencie trwa, najważniejsze jest wyczucie harmonicznej mocy, z którą ten niezwykły instrument łączy.


Kilka słów o Berimbau

3 Berimbau – gunga, medio i viola

Berimbau to jednostrunowy instrument muzyczny pochodzenia afrykańskiego, charakterystyczny dla brazylijskiej sztuki walki – capoeira. Jest najważniejszym instrumentem w tzw. „bateria” i wyznacza rytm grających („capoeiristas”) w „roda” (wymowa „hoda”). Berimbau jest nieodłącznym i historycznym symbolem w capoeira, który jako instrument przewodni informuje nas o rodzaju i tempie gry. To właśnie od rytmu i tempa wygrywanego na jego strunie, zależy gra w roda, której przewodzi.

Instrument składa się z kija (verga), napiętej na niego struny (arame), cabaca (cabaça) stanowiącej pudło rezonansowe, przytwierdzonej sznurem do kija z napiętą struną, caxixi, czyli grzechotki w postaci koszyczka z ziarnami w środku, kamyka (pedra) lub monety (dobrāo) do zmiany tonacji i patyczka (baqueta), którym struna jest uderzana. Bateria składa się z trzech berimbau, z których każdy brzmi inaczej. Od najniższego brzmienia do najwyższego wyróżnia się:

  • gunga
  • medio
  • viola

Różnią się wielkością cabaca oraz wysokością wydawanych dźwięków. Gunga nadaje rytm i tempo muzyce, podtrzymuje przez cały czas podstawowy rytm. Medio wygrywa podstawowy rytm, ale przeplata go różnymi wariacjami muzycznymi, natomiast viola specjalizuje się praktycznie wyłącznie w wariacjach i przejściach, pomijając niemal zupełnie podstawowy rytm. (wikipedia)

„Bateria” i inne zastosowania.

To niezwykłe, ze BarimBau to nie tylko intrument muzyczny. Ricardo opowiedział mi o ludziach z Afryki, którzy ładowali się kosmiczną mocą przed walkami, których na tamtych terenach nie brakowało.

I faktycznie berimbau działa w taki sposób. Wg moich pierwszych doświadczeń, za pomocą tego urządzenia można dostrajać się do poszczególnych pasm siły życia, unosząc się na fali dźwiękowej w najwyższe poziomy naszego istnienia.

Jest to więc niezwykły instrument do różnych głębszych zastosowań.

Zastosowania:

  • gra
  • wyciszanie umysłu
  • rewitalizacja sił
  • zestrojenie z harmoniczną falą życia
  • praca z umysłem/kreowanie rzeczywistości
  • i do wielu innych spraw, o których będziemy pisali w następnych odcinkach historii BerimBau.

Pierwsze nagrania.

Homem da Ilha/Homem da Revolução (Człowiek z wyspy/Człowiek rewolucji)

Para Memória dos Camaradas da Revolução. (Pamięci Towarzyszy Rewolucji).

W poszukiwaniu nowego stylu gry, łączącego technikę gry na kontrabasie z tradycją copeira i berimbau, czyli Faial da Terra Capoeira Blues

 

Forma i budowa Berimbau nawiązuje do architektury wszechświata, o czym napiszemy w następnym odcinku.

 

Pozdrowienia!

~ 3,141

 

 

 

 

Dodaj komentarz

NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiPortuguêsРусскийEspañol