Brave. Prywatność i szybkość.

Brave. Prywatność i szybkość.

Od kilku tygodni Stacja korzysta z Brave. Internet na wyspie nie jest zbyt szybki, więc pozytywną zmianę odczuliśmy od razu.

Potwierdzamy! Brave jest bardzo szybką przeglądarką i bardziej ekonomiczną, co jest ważne zwłaszcza przy naszym internecie z miesięcznym limitem. Dodatkowo nie śledzi użytkownika, nie wysyła danych do serwerów szpiegujących. A to wpływa na jej szybkość i komfort używania. Wbudowane zabezpieczenia, takie jak blokowanie reklam i skryptów śledzących, poprawiają przeglądanie stron w poczuciu większej prywatności.

Przykładowa strona gazeta.pl, zablokowano 23 skrypty śledzące!

W skrócie, Brave:

Jest 2 razy szybsza niż Chrome i Firefox, bo…
Domyślnie blokuje reklamy i skrypty trackujące, które naruszają Twoją prywatność. Nie trzeba instalować w tym celu dodatkowych rozszerzeń — wszystko jest działa od pierwszego uruchomienia! Ale jakby co, to Brave wspiera te same dodatki i rozszerzenia co Google Chrome (bo bazuje na jego silniku).

Zawsze próbuje szyfrować połączenia, czyli przejść na HTTPS, jeśli ten bezpieczniejszy protokół jest dostępny (strony z kłódeczką przed adresem).
Ma wbudowaną ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem, aby użytkownicy nie zrobili sobie “kuku”, jeśli nie zauważą literówki w domenie. Co więcej, domyślnie wyłącza uznane za niebezpieczne dodatki, które użytkownik może sobie sam doinstalować. Udostępnia wersje mobilne na iOS (iPhone, iPad) oraz Androdia i synchronizuje dane między wersją mobilną a desktopową w bezpieczny (zaszyfrowany) sposób, dzięki czemu serwery pośredniczące w wymianie Waszych danych ich nie widzą (nie posiadają klucza).

“Prostsze i łatwiejsze” bezpieczeństwo w przeglądarce.

Dzięki powyższemu ta przeglądarka jest banalnie prosta w obsłudze, więc idealnie nadaje się na podsunięcie wszystkim mniej technicznym osobom, które chcecie zabezpieczyć — rodzicom, dziadkom i innym osobom, którym nie chce się “dłubać” w ustawieniach bezpieczeństwa i prywatności swoich przeglądarek, uczyć się składni adblocka, albo co gorsza uMatriksa.

Ciekawostka. Brave wspiera twórców serwisów internetowych.
Brave udostępnia też ciekawy system “napiwkowania” wartościowych stron wprost z poziomu przeglądarki — wytarczy kliknąć na trójkąt na końcu paska adresowego.

Wynika to z tego, że firma stojąca za Brave stworzyła własną walutę (BAT), której tokeny otrzymujecie, jeśli aktywujecie tzw. Rewards w przeglądarce Brave. Wtedy kryptowaluta BAT wpada do Waszego portfela za oglądanie nienaruszajacych Waszej prywatności reklam (reklamodawcy nie dowiedzą się kto obejrzał reklamę i nie będą Was śledzić później po całym internecie). Następnie, kryptowalutę można “wymienić” na normalne pieniądze lub wydać jako napiwek dla wartościowej strony. Anonimowo i jednym kliknięciem z przeglądarki.

To ciekawa koncepcja, bo z jednej strony Brave “zabiera” twórcom przychody z reklam (domyślnie włączony adblocker) ale z drugiej daje szansę na świadome premiowanie twórców dobrych jakościowo treści.

Pobierz Brave

Przeglądarkę Brave możecie pobrać z jej oficjalnej strony.

Podsumowanie

Jeśli korzystacie z Firefox lub Chrome, polecamy spróbować Brave, bo niczego nie stracicie, a jedynie możecie zyskać większą prywatność. Jeśli korzystacie z innych przeglądarek — zainstalujcie Brave’a, działa szybciej 🙂 i ma wbudowane, gotowe od pierwszego uruchomienia solidne zabezpieczenia.

 

Pozdrawiamy,

rozbudowa holografu

RadioStacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę!

 

Opracowanie własne na podstawie niebezpiecznk.pl

 

NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiPortuguêsРусскийEspañol