Przejdź do treści

Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? To jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Prof Zimbardo interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i/lub ofiarę systemu. W książce znajdziesz ponadto praktyczny przewodnik p.t. “Dziesięcioetapowy program stawiania oporu niepożądanym wpływom”. Tutaj przedstawiamy jeden z 10 wątków, traktujących o wolności i swobodach obywatelskich.

Prof. P. Zimbardo.

Philip George Zimbardo (ur. 23 marca 1933) jest amerykańskim psychologiem i emerytowanym profesorem Uniwersytetu Stanforda. Stał się znany ze swojego eksperymentu więziennego w Stanford z 1971 roku. Jest autorem różnych wstępnych podręczników psychologii dla studentów college’ów oraz innych znaczących prac, w tym The Lucifer Effect, The Time Paradox i The Time Cure. Jest także założycielem i prezesem Projektu Bohaterskiej Wyobraźni.

W Efekcie Lucyfera autor udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy, dzięki zrozumieniu, jakie siły i skłonności decydują w danej sytuacji.

Zimbardo uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji poprzez wiedzę, która pokazuje, jak ich unikać lub je modyfikować.



Efekt Lucyfera.

Cytat z rozdziału “Dziesięcioetapowy program stawiania oporu niepożądanym wpływom”:

„Nie poświęcę swobód osobistych ani obywatelskich w zamian za złudzenie bezpieczeństwa”.

Potrzeba bezpieczeństwa jest potężną determinantą zachowania ludzkiego. Aby skłonić nas do podjęcia działań, które są dla nas odrażające, inni mogą stosować manipulację polegającą na przedstawianiu nam rzekomych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa lub obietnicy zapewnienia nam ochrony przed niebezpieczeństwem.

Manipulatorzy najczęściej uzyskują władzę nad nami, oferując nam kontrakt faustowski: będziesz bezpieczny od złego, jeśli tylko zrzekniesz się na rzecz tej władzy części swej wolności, czy to osobistej, czy obywatelskiej. Taki mefistofelesowski kusiciel będzie przekonywał, że jego zdolność ocalenia Ciebie zależy od tego, czy wszyscy ludzie
dokonają drobnych poświęceń, wyrzekając się tego małego prawa, czy tej niewielkiej swobody.

Odrzuć ten układ.
Nigdy nie poświęcaj podstawowych osobistych swobód w zamian za obietnicę bezpieczeństwa, ponieważ te wyrzeczenia są realne i natychmiastowe, a bezpieczeństwo jest odległą iluzją. Dotyczy to zarówno tradycyjnych umów małżeńskich, jak i poświęcania się dobrych obywateli dla dobra państwa, gdy jego przywódca obiecuje osobiste i narodowe bezpieczeństwo kosztem zbiorowego poświęcenia w postaci zawieszenia praw, prywatności i swobód. Klasyczna książka Erica Fromma Ucieczka od wolności przypomina nam, że jest to pierwszy krok, jaki wykonuje faszystowski przywódca, nawet w nominalnie demokratycznym społeczeństwie.

Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?
Copyright © by Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Warszawa 2008
ISBN 978-83-01-18390-5

Świadomość tego, co rządzi naturą ludzką jest kwiatem,
który rośnie w ciszy.

Stacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę!

Strona książki z blogiem
i rozwinięciami (ang.):
http://www.lucifereffect.com/

Udostępnij znajomym:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.