Koty wg Waltera Chandoha

Created with Sketch.

Koty wg Waltera Chandoha

Internet kocha koty. Wpisz „cat” w Google, a otrzymasz prawie 6 miliardów wyników! Poznaj człowieka, który w ciągu 70 lat zrobił 90 000 zdjęć kotów – większość z nich powstała, zanim koty stały się ukochane przez media społecznościowe.

Walter Chandoha (1920-2019) nazywany jest królem kociej fotografii:) Koty były największą pasją jego życia zawodowego i twórczego. Jego wizerunki kotów pojawiły się na okładkach magazynów, w reklamach i na każdym opakowaniu karmy dla zwierząt domowych w erze Mad Men na Madison Avenue /przy okazji gorąco polecamy serial Mad Men!/.

koty

Jak zaczęła się ta przygoda…

Walter był fotografem bitewnym podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu zajął się fotografią reklamową. Pewnego zimnego wieczoru w 1949 r., w drodze do domu, zauważył porzuconego rosyjskiego niebieskiego kotka, drżącego na śniegu. Włożył go do kieszeni płaszcza, przyniósł do domu i pokochał.

Zainspirowani nocnymi wybrykami kotka, Walter i jego żona Maria nazwali go Loco. Fotografując Loco, Chandoha rozpoczął 70-letnią karierę jako jeden z najbardziej znanych fotografów kotów na świecie. Jedno z pierwszych zdjęć widzimy powyżej. Poniżej także 🙂

koty

Kotek biegał po trzypokojowym mieszkaniu świeżo poślubionej pary – migawka zaczęła klikać, a Walter przesyłał swoje zdjęcia do lokalnych gazet i konkursów. To dało mu pierwsze niezależne zlecenie i od tego czasu nie było odwrotu:)

koty

W 1955 Chandoha napisał we wstępie do książki: „Podobało mi się wyzwanie robienia zdjęć kotom i szybko dostrzegłem potencjał próby uchwycenia ich naturalnie wyrazistej osobowości. Możliwości i wyzwania fotograficzne wydawały się nieskończone”. Jego ulubioną metodą fotografowania kotów było spotkanie ich na wysokości oczu. O kociej fotografii napisał 34 książki!

Walter Chandoha żył 98 lat. Aż do ostatniej chwili /do dwóch dni przed śmiercią/ pracował nad retrospektywną książką z 300 zdjęciami kotów. Jedno z jego pięciorga dzieci zawsze było w pobliżu, aby mu pomóc.

Nawet jego samochód wyrażał dumę z bycia człowiekiem-kotem – jego tablica rejestracyjna głosiła po prostu „Catmobile” 🙂

Z przyjemnością przedstawiamy kultowe fotografie tego wspaniałego fotografa.

Dzieci Waltera często brały udział w zdjęciach:)

Jedna z najbardziej znanych fotografii Chandohy, “The Mob”, powstała przed jego studiem fotograficznym. Przedstawia pięć zdeterminowanych kotów, kroczących drogą na terenie farmy niczym gang. – “Nadszedł czas na obiad, więc zawołałem “kici, kici” i nagle przybiegła całą ta grupa”.
Tak promował swoją książkę „Jak sfotografować kota”:)
Walter z archiwalną ekspozycją niektórych z wielu produktów, w których użyto jego fotografii.

Już wkrótce ukaże się nasz nowy wpis, zatytułowany “Kot Kwatnowy” 🙂 Jego bohaterem będzie Kot Behemot, który zamieszkał na Stacji ponad rok temu. Aby być na bieżąco, zapisz się do naszego Newslettera.

Kot Behemot
Pozdrawiamy!

STACJA ØHz | Nadajemy Dobrą Falę!

Newsletter na Harmonicznej Fali!

BEZPŁATNE powiadomienia o sesjach, newsy ze stacji i ciekawe artykuły ze Stacji na środku Atlantyku.

Więcej harmonii ~ więcej sił do życia!