„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”

HARMØNICZNA PRZESTRZEŃ SPØTKAŃ ZE SØBĄ

Created with Sketch.

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”

w lipcu

Wszechobecny hałas stanowi dziś prawdziwą plagę. W 2017 roku zwróciła na to uwagę Światowa Organizacja Zdrowia podając, że jest on drugim najpoważniejszym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia w Europie.

Mowa tu zarówno o zakłóceniach wywoływanych przez czynniki zewnętrzne i od nas niezależne (przelatujące samoloty, dźwięk samochodowych silników, głośni sąsiedzi, czy hałas w środowisku pracy), jak i te wewnętrzne. Nieustannie sami robimy sobie krzywdę, bombardując się odgłosami filmów i muzyki z laptopów, telefonów i telewizji, nie dając organizmowi chwili wytchnienia.

Całościowo szczególnie uciążliwa potrafi być pod względem zatruwania organizmu hałasem przestrzeń miejska i nic dziwnego, że tak często słyszy się o ludziach, którzy chcą rzucić wszystko i wyjechać w przysłowiowe Bieszczady.

Czy chęć ucieczki do natury i nowego życia w spokoju można uargumentować także naukowo? Jak pokazują poniższe cztery wnioski z badań – zdecydowanie tak!

1. Przebywanie w ciszy zmniejsza stres i napięcie.

Raport WHO jasno wskazuje, że regularny kontakt z nadmiernym hałasem może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi i znacznie większego ryzyka ataku serca, spowodowanego chronicznym stresem, podczas którego dochodzi do uwalniania zbyt dużych ilości kortyzolu.

U dzieci narażonych na nieustanny hałas stwierdzono gorsze wyniki w nauce, problemy z czytaniem, a nawet reakcjami na mowę. Mózg przeciążony hałasem uczy się ignorować bodźce, nawet te, na które powinien reagować.

Psycholog Craig Zimring zauważył, że w ośrodkach intensywnej opieki dla noworodków wyższy poziom hałasu prowadził do większego ciśnienia krwi i szybszego tętna, a także zaburzał podopiecznym prawidłowe nawyki związane ze snem.

Gdzie znajdziemy remedium? Oczywiście w ciszy. Badanie, którego rezultaty opublikowano w piśmie „Heart” w 2006 roku pokazuje, że już dwie minuty ciszy są znacznie bardziej odprężające niż słuchanie relaksacyjnej muzyki – wyniki ogłoszono w oparciu o śledzenie zmian w ciśnieniu i krążeniu krwi.

2. Cisza odnawia nasze siły psychiczne i umysłowe.

Bodźce dźwiękowe dobiegają do nas chaotycznie z niemal każdej strony. Jednym z najbardziej eksploatowanych tym niewidzialnym atakiem elementów mózgu jest kora przedczołowa. A to właśnie ona odpowiada za zaawansowane procesy myślowe, mechanizm podejmowania decyzji, czy rozwiązywania problemów. W efekcie przez hałas możemy czuć się wyczerpani intelektualnie i mieć problemy z koncentracją i kreatywnością.

Teoria odnawiania uwagi /można przeczytać o niej tutaj/ wskazuje, że mózg potrafi zregenerować swoje zdolności kognitywne, jeśli znajdziemy się w cichszym miejscu, w którym liczba przytłaczających bodźców jest mniejsza niż zazwyczaj (np. w lesie lub w zaciszu domowym podczas relaksu).

3. Cisza wspomaga regenerację komórek mózgowych.

Badania z 2013 roku, których wyniki opublikowano w „Brain, Structure and Function” wskazują, że po dwóch dniach ciszy, w hipokampie myszy (kluczowa część mózgu odpowiedzialna za naukę, pamięć i emocje) zaczęły rozwijać się nowe komórki.

Istnieje teoria, że zapewnienie spokoju i ciszy może być istotnym uzupełnieniem terapii przy depresji, czy chorobie Alzheimera, gdzie mamy do czynienia między innymi z zaburzeniem regeneracji neuronów w hipokampie.

4. Cisza pozwala na „przełączenie” mózgu w stan domyślny.

Marzenia, fantazje, medytacja, swobodne rozmyślania. Zanurzając się w ten stan, wprowadzamy mózg w tryb podstawowy. To właśnie w nim, po wyzwoleniu z audialnych zakłóceń z zewnątrz, w pełni można zanurzyć się we własnym strumieniu myśli, wspomnień i emocji. Pozwoli to na głębsze, kreatywniejsze myślenie, zatrzymanie się na chwilę w codziennym pośpiechu i wyciągnięcie wniosków z własnych przeżyć i doświadczeń, czy nabranie większej empatii wobec innych. Optymalna jakość takiego samooczyszczenia zajdzie tylko w ciszy i spokoju.

Dlatego serdecznie zachęcamy do odbioru relaksującej fali ciszy przyrody, którą przesyłamy przy pomocy Holistycznego Holografu. Zapraszamy na sesje Holistycznego Relaksu w Køsmicznym Spa!

 

Stacja ØHz | Nadajemy Ciszę!

 

 

opracowanie na podstawie fpiec.pl

FOTONOWE SAMOUZDRAWIANIE

Dołącz do grupy fotonowego samouzdrawiania. 10 osób i ruszamy!

ZAUFAJ SOBIE - MOŻESZ WIĘCEJ, NIŻ MYŚLISZ!

 

NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiPortuguêsРусскийEspañol