Jaszczurki – nasi mali wielcy przyjaciele

Jaszczurki – nasi mali wielcy przyjaciele

jaszczurki

Dziś opowiemy o małych ulubieńcach Stacji ØHz. Jest ich tu mnóstwo. Stały się naszymi małymi kompanami:)

W słoneczne dni jaszczurki towarzyszą nam podczas śniadań i popołudniowej kawy, chętnie przybiegając po smaczne okruszki. Mają nawet swój plac zabaw, z którego chętnie korzystają, wspinając się po kamieniach i bawiąc „w ganianego” w bambusowej rurce, służącej też czasem za huśtawkę:)

Są niezwykłe. Każda z nich ma własny charakter i specyficzne spojrzenie. Szybko się oswajają i uczą nowych sztuczek. Pozwalają się głaskać, bawią się z nami, jednocześnie szanując granice naszego terytorium. Do domu wchodzą jedynie przed trzęsieniem ziemi, w poszukiwaniu schronienia.

jaszczurki

Ta celebrytka wyraźnie pozowała do zdjęcia! 😀

Zaintrygowani obserwacjami, odnaleźliśmy informacje, potwierdzające nasze przypuszczenia. Jaszczurki są bardziej inteligentne, niż się zwykle sądzi. Co ciekawe, wraz z ocieplaniem się klimatu Ziemi, będą coraz mądrzejsze!

Okazuje się, że gady są obdarzone zarówno inteligencją, jak i wyobraźnią. Potrafią rozwiązywać różne, nawet złożone, problemy logiczne. Dowiodła tego w badaniach psycholog Anna Wilkinson z University of Lincoln w Anglii. Ich inteligencja i wyobraźnia sprawiają, że błyskawicznie wymyślają nowe strategie postępowania, nawet całkowicie odmienne od wyuczonych w życiu i właściwych swojemu gatunkowi – pod warunkiem, że mają ku temu określone potrzeby i chęci.

Wyniki badań świadczą o zaawansowanych zdolnościach jaszczurek do szybkiego się uczenia. Podobne umiejętności wykazują węże. Może to mieć związek z ich wyjątkową zdolnością do szybkiej regeneracji mózgu. Dzięki niej całe życie produkują dowolną ilość nowych komórek nerwowych. Dlatego, podczas gdy możliwości intelektualne człowieka z wiekiem spadają, jaszczurki, węże i inne gady, są tak samo bystre intelektualnie na starość, jak w okresie młodości.

Jaszczurki – im cieplej, tym bardziej inteligentne.

Gady to zwierzęta zimnokrwiste. Aby ich inteligencja rozwijała się bez przeszkód, potrzebna jest wysoka temperatura. Są ściśle zależne od zewnętrznych źródeł ciepła – oczywiście głównie od promieni słonecznych. Gdy mają ich za mało, wchodzą w stan hibernacji i śpią. Budzą się, gdy poczują wystarczające ciepło. Wtedy ich ciało, a przede wszystkim mózg – zaczynają pracować. Z tych względów większość gadów, które przetrwały tyle wieków, mieszka w rejonach tropikalnych.

Ustalono, że ciepło sprzyja rozwojowi inteligencji gadów. Specjaliści od dawna wiedzieli, że im cieplejsze jest ich gniazdo, tym lepiej rozwijają się jaja. Nigdy jednak nie wiązano tego faktu ze zdolnościami umysłowymi. Dopiero w 2013 roku doktor Joshua Amiel z uniwersytetu w Sydney zauważył, że z hodowanych w odpowiednim cieple jaj gadów pochodzą zwierzęta, które szybciej uczą się i wykazują większą zdolność rozumowania, niż urodzone i wychowane w zimnie. Jak przypuszcza dr Joshua Amiel, większa temperatura wpływa na stan poziomu hormonów, które regulują rozwój mózgu.

Poznaj naszych przyjaciół.

Nasze jaszczurki rozpoznają nas po głosie i są niezwykle wrażliwe na… śpiew:) Oswojone z dźwiękiem migawki aparatu, zwykle biegają po nim, traktując śliską osłonę obiektywu jak zjeżdżalnię. Poniżej prezentujemy fotografie z sesji śpiewanej – tym razem zastygały w bezruchu, zasłuchując się w dźwięk głosu z wyraźną przyjemnością.

jaszczurki

jaszczurki

jaszczurki

jaszczurkijaszczurki

jaszczurkijaszczurki

Bliski kontakt z jaszczurkami pozwala nam doświadczać niezwykłych chwil. Mamy nadzieję, że to spotkanie z naszymi małymi przyjaciółmi wywołało w Tobie równie ciepłe uczucia:)

 

 

Pozdrawiamy!

Stacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę

 

 

Opracowanie na podstawie: newsweek.pl/wiedza/nauka/jaszczurki-madry-jak-jaszczurka