Przejdź do treści

Szachy odmienią Twoje życie!

Szachy są często postrzegane jako gra umysłowa dla osób wyjątkowo uzdolnionych intelektualnie. Jednak ta gra logiczna, spopularyzowana przez wielkiego mistrza świata w szachach Bobby’ego Fischera w XX wieku, jest dziś uprawiana zarówno przez młodych i starszych ludzi na całym świecie. Ty i Twoje dzieci również możecie zacząć grać, odnosząc z tego wiele korzyści:) Poniżej przedstawiamy 14 z nich.

Szachy poprawiają pamięć.

Gra w szachy poprawia pamięć ze względu na złożone zasady, o których gracze muszą pamiętać podczas wykonywania ruchów, aby uniknąć poprzednich błędów lub przypomnieć sobie styl gry przeciwnika. Dobrzy szachiści mają doskonałą pamięć.

szachy

Poprawiają też umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Często cytowane badanie przeprowadzone w 1991 r. przez dr Stuarta Marguliesa sugeruje, że uczniowie, którzy brali udział w zajęciach szachowych, odnotowali znaczny wzrost sprawności czytania ze zrozumieniem. Dzieci z dzielnicy, w której przeciętne wyniki testów były poniżej średniej krajowej, a które brały udział w programie szachowym, poprawiły swoje wyniki w czytaniu ze zrozumieniem. Wielu studentów gra częściej podczas sesji, osiągając lepsze wyniki na egzaminach.

Rozwijają kreatywność.

Mówi się, że osobowość człowieka ujawnia się w jego grze w szachy. Osoba nieśmiała i pasywna może grać bardziej zachowawczo, natomiast osoba towarzyska i otwarta może być bardziej śmiała w ataku. Najwspanialsze w szachach jest to, że jest w nich miejsce dla wszystkich stylów i osobowości, a osoby nieśmiałe z czasem zyskują pewność siebie. Na szachownicy każdy na swój własny sposób może wykazać się kreatywnością wykonując różne ruchy, obmyślając plany i stosując różne motywy taktyczne.

szachy

Gra w szachy aktywuje prawą stronę mózgu odpowiedzialną za kreatywność, co wyzwala nieszablonowe myślenie wśród graczy. W czteroletnim badaniu uczniów, przeprowadzonym przez dr Roberta Fergusona, zaproponowano im grę w szachy, używanie komputerów i robienie inne rzeczy raz w tygodniu przez 32 tygodnie, aby określić, która aktywność bardziej pobudza kreatywność.

Dzieci, które grały w szachy, osiągały lepsze wyniki niż inne grupy, w tym najwyższe wyniki w zakresie oryginalności.

Szachy budują pewność siebie.

Szachy to cały Ty – poświęcasz czas na naukę, na analizowanie swoich porażek i szukanie słabości. Dzięki tej pracy zyskuje się poczucie pewności siebie. Nawet praca w trudnym okresie, w którym nie osiąga się postępów w rozwoju szachowym, może pomóc w budowaniu odporności i pewności.

Uczą jak wygrywać i przegrywać.

Każdy lubi wygrywać, ale tak samo ważne jest, aby nauczyć się akceptować porażkę. Jak mówi powiedzenie – czasami wygrywamy, a czasami się uczymy! Najważniejsze jest, aby wyciągać wnioski z porażek i wracać do gry jako lepszy zawodnik. Podobnie jak w życiu, musimy podnosić się po porażkach i wychodzić z nich silniejsi i mądrzejsi. Wygrywanie i przegrywanie z gracją to bardzo ważna cecha charakteru, której szachy mogą nauczyć każdego:)

szachy

Zwiększają IQ.

Badanie przeprowadzone na 4000 studentów z Wenezueli wykazało, że gra w szachy znacznie zwiększa IQ już po czterech miesiącach.

Szachy pomagają się skupić.

Jak powiedział Bobby Fischer: “Szachy wymagają całkowitej koncentracji”. Każdy szachista może przez 30 ruchów grać jak arcymistrz, a potem w 31. ruchu rozproszyć się i popełnić elementarny błąd, który przegra partię. Taka intensywna koncentracja przydaje się też w życiu codziennym, kiedy trzeba zmierzyć się z codziennymi obowiązkami. Sztuka koncentracji jest też szczególnie ważna dla osób empatycznych – pomaga “filtrować” nadmiar bodźców.

szachy

Ćwiczą obie półkule mózgu.

Podczas gry w szachy nasz mózg ćwiczy logiczne myślenie, rozpoznawanie wzorców, podejmowanie decyzji na podstawie obserwacji i analizy oraz używa zasobów pamięci. Aktywny mózg to zdrowy mózg! Regularna gra w szachy pozwala zachować aktywność i ostrość umysłu przez całe życie.

Szachy stymulują rozwój mózgu.

W przeciwieństwie do innych sportów, gra w szachy nie pomaga budować bicepsów ani wzmacniać mięśni brzucha, ale jest korzystna dla zdrowia psychicznego i mózgu. Szachy stanowią dla niego wyzwanie i stymulują neurony do tworzenia nowych połączeń. Więcej połączeń oznacza, że komunikacja między neuronami staje się szybsza i bardziej optymalna. Szachy to doskonały przykład interakcji, który może stymulować połączenia nerwowe.

Dlatego też – zapobiegają chorobie Alzheimera.

Bez wysiłku umysłowego mózg traci moc – musi ćwiczyć przez całe życie tak, jak mięśnie ciała, aby był zdrowy i sprawny. Według badań, osoby w wieku 75 lat i starsze, które grały w gry logiczne, takie jak szachy, są mniej narażone na demencję czy chorobę Alzheimera od ich rówieśników.

szachy

Rozwijają planowanie i przewidywanie.

Kora przedczołowa to część mózgu, która w okresie dojrzewania rozwija się najpóźniej. Odpowiedzialna jest za racjonalne myślenie, samokontrolę, osąd i planowanie. Ponieważ szachy wymagają strategicznego i krytycznego myślenia, gra rozwija korę przedczołową, która wpływa na podejmowanie decyzji we wszystkich obszarach życia. Pomaga rozwinąć zdolność do powstrzymywania się przed dokonywaniem nieodpowiedzialnych i ryzykownych wyborów, co jest szczególnie ważne w przypadku nastolatków.

W ciągu ostatniej dekady na całym świecie obserwuje się stały wzrost popularności edukacji szachowej w szkołach. Ważniejsze od tego, czy dzieci te staną się wielkimi szachistami lub zdobędą wysokie rankingi, jest to, że szachy od najmłodszych lat uczą je, że ich wybory mają konsekwencje – zarówno dobre, jak i złe. Zbyt szybka gra i pośpiech w podejmowaniu decyzji mogą spowodować negatywne konsekwencje, natomiast zastanowienie się nad swoimi posunięciami i dążenie do wykonania najlepszego możliwego ruchu, przynosi satysfakcję.

Szachy pomagają rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów.

W każdej partii szachów czekają na nas wyzwania i problemy, które trzeba rozwiązać, aby zagrać jak najlepszą partię. Grając w szachy trzeba szybko myśleć, ponieważ przeciwnik nieustannie zmienia parametry. Nasza aktywność polega na ciągłym rozwiązywaniu problemów. Według badań, uczniowie którzy grali w szachy, mieli znacznie wyższe wyniki na testach od innych.

Szachy pomagają myśleć z wyprzedzeniem, nie spieszyć się z decyzjami oraz rozważać plusy i minusy swoich wyborów. Podobnie jak w szachach, również w życiu codziennym staramy się dokonywać jak najlepszych wyborów, aby przynosiły pozytywne skutki w naszym życiu.

Uczą zachowywać spokój w stresujących sytuacjach.

Intensywna partia szachów, w której dajemy z siebie wszystko, mamy mało czasu i ciągle musimy podejmować kluczowe decyzje, aby wygrać, uczy nas, jak zachować spokój pod presją. Aby mózg mógł pracować na pełnych obrotach, konieczne jest intensywne skupienie, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju. W ciągu całego naszego życia wszyscy musimy stawiać czoła sytuacjom, w których, aby poradzić sobie jak najlepiej, musimy zachować pewność siebie i spokój. Szachy tego uczą – są świetnym treningiem panowania nad emocjami.

spokoj

Pomagają w powrocie do zdrowia po udarze lub niepełnosprawności.

Nazywany najszybszym na świecie “ludzkim kalkulatorem” Neelakantha Bhanu Prakash, w wieku 5 lat został potrącony przez ciężarówkę i złamał kości czaszki. Aby uratować mu życie, lekarze musieli przeprowadzić wiele operacji i wprowadzić go w stan śpiączki farmakologicznej. Jego rodzicom powiedziano, że tak rozległe obrażenia spowodują upośledzenie funkcji poznawczych.

Jednak podczas rekonwalescencji Bhanu nauczył się grać w szachy, rozwiązywać łamigłówki i problemy matematyczne. To pomogło mu wyzdrowieć i utrzymać aktywny umysł do dziś.

Gra w szachy nie tylko rozwija mózg, ale także umiejętności motoryczne u osób niepełnosprawnych, po udarze lub innych wypadkach powodujących fizyczne osłabienie. Szachy stymulują głęboką koncentrację i spokój, co pomaga zrelaksować się pacjentom z lękiem.

Nasze doświadczenia.

Jesteśmy miłośnikami codziennej gry w szachy:) Jest to dla nas kolejna okazja, aby połączyć dwie pasje, badając przestrzeń harmoniczną pod kątem praktycznych możliwości, związanych z działaniem w poszerzonych stanach świadomości.

Zauważyliśmy, że oczyszczenie umysłu przy zastosowaniu Metody Fotonowej, automatycznie łączy z Przestrzenią i daje poszerzony stan percepcji. Szczególnie po zastosowaniu Fotonu_5 widocznie poprawia się koncentracja i intuicja, co ma wyraźny wpływ na przebieg i wynik gry.

Połączenie z wielkim “komputerem Wszechświata”, organicznie sprzężonym z naszym umysłem, daje fascynujące efekty – cokolwiek robisz, możesz być w tym dużo lepszy, pogłębiając kontakt z Przestrzenią. Piszemy o tym tutaj.

Jeśli chcesz poznać moc Metody Fotonowej, aby móc używać jej podczas gry w szachy i w każdej innej sytuacji, wymagającej super-koncentracji, zapraszamy na sesje z Fotonem_5!

Opracowanie na podstawie:
naszachownicy.pl
i chess.com – gorąco polecamy tę stronę
do nauki i gry w szachy:)

Z dedykacją dla Kochanych Rodziców:)



Graj w szachy razem z nami! 🙂

Stacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę!