Ten tekst skierowany jest głównie do osób, których powódź nie dotknęła osobiście. Do osób wrażliwych i empatycznych, które nie potrafią przestać śledzić aktualnej sytuacji i czują się nią przytłoczone.
My też to czujemy.
Piszemy, korzystając z własnego doświadczenia, ponieważ urodziliśmy się na Dolnym Śląsku i to, co się dzieje, głęboko nas porusza. Dodatkowo, w tym samym czasie oczy mieszkańców naszej małej wyspy skierowane są na koszmarne pożary w Portugalii kontynentalnej.
Woda i ogień. Zabrakłoby łez, żeby opłakać wszystkich, którzy ucierpieli…
Jeśli po kilku dniach czytania o powodzi, oglądania jej i słuchania o niej, nieustannie odczuwasz:
- przygnębienie
- zmęczenie
- lęk
- smutek
- napięcie
- wyczerpanie
… to przeczytaj, jak możesz sobie pomóc.
Reakcja na powódź – jak możesz sobie pomóc:
- Zrozum, jak to działa:
Pewne jest, że zamartwianie się nikomu jeszcze nie pomogło. Kiedy oglądasz obrazy zniszczeń i empatycznie odczuwasz ból ofiar powodzi, Twoje ciało reaguje na to obniżeniem poziomu serotoniny i zwiększeniem poziomu kortyzolu.
To skutkuje wewnętrznym napięciem, drażliwością, obniżonym nastrojem, wyczerpaniem i zaburzeniami snu.
Hormon stresu, kortyzol, jest pożyteczny, ponieważ sprawia, że jesteśmy w stanie działać krótkoterminowo w szczególnie wymagających i stresujących sytuacjach. Jednak stale podwyższony poziom kortyzolu jest szkodliwy, bo praktycznie jesteśmy w ciągłym stresie.
- Jeśli Cię nosi, działaj!
Ulgę w wymienionych wyżej stanach przynosi konstruktywne działanie. Jeśli masz możliwość, wspieraj zrzutki dla powodzian. Jeśli nie, możesz wybrać inne sposoby: podaruj coś; zbierz potrzebne rzeczy wśród rodziny, znajomych i sąsiadów; pomóż w punktach zbiórek – sprawdź, która z organizacji pomaga w Twojej okolicy.
- Zacznij dzień na spokojnie:
Nie sięgaj po telefon komórkowy, nie włączaj radia ani telewizora zaraz po wstaniu i unikaj sytuacji, w której kilka urządzeń zasypuje Cię informacjami w tym samym czasie. Najpierw zadbaj o siebie i swój dobrostan. Przed wyjściem do świata złap równowagę.
- Mądrze korzystaj z informacji:
Wyznacz sobie stałą godzinę i czas na czytanie informacji, np. 20-30 minut dwa razy dziennie. Unikaj niekończącego się scrollowania w ciągu dnia. Wyłącz powiadomienia i zamiast tego przeczytaj codzienne podsumowanie najważniejszych wydarzeń.
- Dbaj o siebie:
Sprawiaj sobie mniejsze i większe przyjemności. Rozmawiaj i czytaj również o innych sprawach. Znajduj równowagę między ilością przyswajanych informacji negatywnych i pozytywnych. Zadbaj o ruch, aby odreagować napięcia. Świadomie obserwuj swoje emocje i naucz się wyłączać z nurtu trudnych informacji w porę.
Korzystaj też z tej prostej metody radzenia sobie ze stresem i naucz jej bliskich: zrób sobie Motylka!
Trzymaj się!
STACJA Ø ~ Nadajemy Dobrą Falę!