Ming Men – Twoja Brama Życia

Wiele niezrozumiałych i niepokojących stanów psycho-emocjonalnych ma swoje korzenie w napięciach ciała. W napięciach nie ma nic złego – to coś normalnego, to część życia i pewnego rodzaju język, język ciała. Przedstawiamy wSPAniałe ćwiczenie z Ming Men, które poprawia kontakt z ciałem i ma rozluźniające działanie.
Co ważne – to ćwiczenie zwiększa ilość serotoniny oraz dopaminy w organizmie. Dobre paliwo z endorfin – w 3 minuty! 🙂
Mìng Mén
Ming Men (z chin.), nazywany “bramą życia” to w biologii człowieka tzw. “pierwotny pępek” i podstawowy punkt witalności. Leży między 2 a 3 kręgiem lędźwiowym i znajduje się pomiędzy nerkami – wytwarza ciepło dla wszystkich organów.
Poniższe ćwiczenie polecamy szczególnie osobom, mającym problem z “wewnętrznym ogniem”. Objawia się on m.in. niską tolerancją niskich temperatur, zimnymi dłońmi i stopami, problemami z kręgosłupem, czy osłabionym libido.
SPA MingMen. Ćwiczenie po obudzeniu na wSPAniały dzień.

Po obudzeniu przeciągnij się jak kot:
– połóż się na podłodze (jeśli masz super-twardy materac, możesz to ćwiczenie wykonać bez wstawania z łóżka)
– ułóż ciało jak na ilustracji
– kolana ugięte, stopy na podłożu
– ręce luźno, wzdłuż tułowia
Poruszanie punktem Ming Men:
– dociskasz stopy do podłoża
– napinają się mięśnie nóg oraz brzucha
– podwijasz miednicę tak, by odcinek lędźwiowy dotknął podłogi /kołyska na kościach kulszowych/
– rozluźniasz mięśnie brzucha
– rozluźniasz mięśnie nóg
– miednica rotuje w dół
– kręgosłup wraca do wyjściowej pozycji
Powtarzaj ten cykl około 80-100 razy. Można zacząć od 10 razy, byle z przyjemnością:) Po kilku dniach docenia się wartość tego ćwiczenia i wykonanie go w większej ilości powtórzeń nie sprawia żadnego problemu. Ćwicz w swoim tempie*.
Ważne jest, by pośladki nie odrywały się od ziemi, a sam ruch wychodził z nacisku na stopy, od ziemi. Oddech spokojny, niewymuszony, przeponowy. Ćwiczenie przypomina kołyskę, której punktami podparcia są kości kulszowe, wyczuwalne w części pośladków, dotykających ziemi. Ming Men uruchamiasz poruszając miednicą w górę i w dół, dzięki czemu rozluźniasz napięcia w dolnej partii kręgosłupa.
To ćwiczenie warto wykonywać rano, jeden cykl po obudzeniu przed wstaniem z łóżka /jeśli masz twardy materac/ lub na podłodze. Drugi cykl około 1 godziny po wstaniu oraz w czasie dnia. Im dłużej ćwiczysz, tym szybciej aktywujesz swoją „bramę życia”. Już po kilku dniach odczujesz zauważalną poprawę.
Idealne ćwiczenie na początek dowolnej sesji w polu harmonicznej fali.
Powodzenia!
Pozdrawiamy!

Stacja ØHz | Nadajemy Dobrą Falę
* Ważne! Osoby z poważniejszymi problemami z kręgosłupem powinny skonsultować to ćwiczenie ze swoim fizjoterapeutą, np. by zacząć ćwiczyć pod jego okiem, dostosowując zakres ruchu do swoich możliwości.